راهکاری برای زیرساختهای شبکه هتلهای تفریحی-توریستی راهکاری برای زیرساختهای شبکه هتلهای تفریحی-توریستی

هتل داری هتل داری لوکس راهکاری برای زیرساختهای شبکه هتلهای تفریحی-توریستی راهکاری برای زیرساختهای شبکه هتلهای تفریحی-توریستی

راهکارهای شبکه برای هتلهای تفریحی باید انواع فعالیت ها و ساختمانها از جمله ساختمان های اداری، مراکز تفریحی، ویلاها، فروشگاه ها، چشمه های آب گرم و مراکز آبدرمانی و باشگاه ها را پشتیبانی کند. زیرساخت شبکه باید به گونه ای باشد که بر چالشهای زیر غلبه کند:

·       ساختمانهایی که فاصله زیادی از یکدیگر دارند و به انتقال سیگنال در مسافتهای بلند نیاز دارند

·       ویلاهایی که به صورت پراکنده ساخته شده اند و فاقد نقطه تجمع هستند و نیاز به طراحی دقیق دارند

·       ساخت هتلهای چند فازی که به مقیاس پذیری بالای شبکه نیاز دارند (network scalability)

برای حل این مسائل، در راهکار زیرساخت شبکه هوآوی برای هتلهای تفریحی از  معماری شبکه سویچ استفاده شده است که در آن لینک های فیبر اپتیک  منفعل یا passive با لن های اترنت Ethernet LANs ترکیب شده اند. این نوع معماری در یک قالب ، خدمات گوناگونی را به هتلها ارائه می دهد و نیازمندیهای منحصر به فرد شبکه های هتلهای تفریحی را برآورده می سازد.

اتصالات فیبری برای فاصله های دور

در راهکار زیرساخت شبکه هوآوی،  برای پیاده سازی اتصالات شبکه در ساختمانهای دورافتاده به شیوه مقرون به صرفه از معماری استفاده می شود که ویژگیهای زیر را با هم ترکیب کرده است:

·       اتصالات فیبر به خانه FTTH با یک ترمینال شبکه نوری ONT در رایزرهای مخابراتی telecom riser

·       شبکه های نوری منفعل با ظرفیتی در حد گیگابایت GPON

·       شبکه محلی یا LAN

عملکرد این نوع پیکربندی بسیار خوب است  و با بهره گیری از ظرفیت بالای فوروارد کردن ،  خدمات با کیفیت ویدئوی اچ دی، صدا و داده را به کاربران ارائه می کند و به این ترتیب تجربه لذت بخش و خاصی را برای مهمانان فراهم می کند. 

 یک شبکه واحد IP که هردوی GPON و LAN را پوشش می دهد، می تواند به تنهایی تمام خدمات موردنیاز شبکه هتل را تامین کند.

 

شبکه سوئیچ لن LAN switch network

در ساختمانهایی که در آن دستگاه های متعددی به شبکه متصل هستند، استفاده از سوئیچ ها سبب کاهش هزینه ها و آسانتر شدن مدیریت می شود. سوئیچ های دسترسی در هر یک از طبقات ساختمان نصب می شوند. می توان تلفن های آنالوگ و آی پی  را با استفاده از دستگاه های دسترسی یکپارچه (IADs) با هم ترکیب کرد و در یک دستگاه  قرار داد. در هر ناحیه فقط  از یک سوئیچ تجمیعaggregation switch  استفاده می شود.

خروجی شبکه Network egress

 یک مدخل یا گیت وی،  شبکه هتل را به اینترنت وصل می کند و علاوه بر آن به مشتریانی که از خدمات دسترسی به اینترنت استفاده می کنند، اجازه دسترسی می دهد و هزینه این خدمات را مشخص می کند. خروجی شبکه، یک دیوار آتشی یا فایر وال هم دارد.    

عملکرد شبکه مرکزی

سوئیچ های مرکزی که در مرکز شبکه هتل قرار دارند، خدمات سرور های داخلی و ترافیک های ناشی از امور زیر را در کنار هم جمع می کنند:

·       دسترسی به اینترنت

·       شبکه کاری

·       شبکه اتاقهای مهمان

·       شبکه نظارت ( دوربین مدار بسته)

·       شبکه صدا

شبکه مرکزی شامل بخش های زیر نیز می شود:

·       یک دستگاه کنترل دسترسی که به شیوه ای یکپارچه تمام AP های وایرلس را کنترل و مدیریت می کند

·       یک سیستم پایانه خط نوری یا اپتیکال (OLT) که برای GPON نقش دستگاه تجمیع شبکه را ایفا می کند

·       سرورهایی که از امور نظیر مدیریت شبکه، مدیریت سانسهای آبگرم، سفارش خدمات برای اتاق و تعین هزینه خدمات پشتیبانی می کنند

·       یک سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) که  استفاده از آن برای پوشش دادن  ورودی های ناحیه سرور توصیه می شود

·        یک مرکز نظارت که محوطه هتل را تحت نظارت قرار می دهد و ویدئوهای دوربینهای مدار بسته را ذخیره می کند.

 

 

طراحی های سلسله مراتبی

 هوآوی در لایه دسترسی از یک خوشه بسیار قابل اعتماد iStack  استفاده می کند و در لایه مرکزی نیز یک سیستم سوئیچ خوشه (CSS)  را به کار می گیرد.  این سخت افزارها می توانند با دقت 3.3 میلی ثانیه  خطای لینک را شناسایی کنند، بنابراین  تمام خطاهای شبکه  بدون ایجاد تداخل در خدمات هتل و تماس تلفنی اصلاح می شوند و باعث  ایراداتی نظیر کاهش کیفیت ویدئوها و ایجاد نقاط تار video pixelation نمی شوند.

کیفیت مبتنی بر خدمات و سلسله مراتبی خدمات (HQoS)

شناسایی کامل و همه جانبه خدمات مانع از آن می شود که ترافیک خدمات کم اهمیت بر ترافیک اصلی مشتریان تاثیر منفی بگذارد.  سیاستهای انعطاف پذیر  در اختصاص پهنای باند ، این امکان را برای مدیریت هتل فراهم  می کند که حجم ترافیک را برای مشتریان ویژه یا اصطلاحاً وی آی پی تنظیم کند و پهنای باند وسیعی را در اختیار آنها قرار دهد. تکنولوژی هایی نظیر VoiceVLAN تضمین می کنند که ترافیک های دارای اولویت مثل داده های صوتی، با تقدم بیشتری نسبت به سایر داده ها فوروارد شوند.

اقدامات امنیتی

امنیت شبکه های هتل های تفریحی توسط اقداماتی چون نظارت بر شبکه، دفاع از مرزها و امنیت دسترسی (شامل امنیت دسترسی از راه دور) تامین می شود که خود شامل موارد زیر هستند:

·       ایزوله سازی VLAN در اتاقهای مهمانها

·       کنترل دسترسی به شبکه (NAC) در پایانه های کاری

·       ایزوله کردن شبکه اتاق مهمان از شبکه کاری و لیست های کنترل دسترسی (ACLs) در ناحیه سرور

·       مدیریت یکپارچه تهدیدات (UTM)  در خروجی شبکه

تکنولوژی های صرفه جویانه در مصرف انرژی

در راهکارهای هوآوی از بسیاری از تکنولوژی های صرفه جویانه در مصرف انرژی استفاده می شود تا هزینه های برق و همچنین نیاز به سیستم تهویه هوا در اتاقهای تجهیزات کاهش یابد. این راهکارها:

·       با استاندارد IEEE 802.3az مطابقت دارد و در نتیجه مصرف انرژی پورت را تا 30 درصد کاهش می دهد و در عین حال سازگاری خود با استانداردهای دستگاه های اترنت را حفظ می کند

·       با استفاده از تکنولوژی انحصاری فعال/غیرفعال شدن هوشمند در سوئیچ های شبکه مصرف برق را بطرز چشمگیری کاهش می دهد

·       با بهره گیری از طراحی بدون فن سوئیچ های دسترسی،  موجب خنکسازی منفعل و کاهش مصرف برق می شود

عملکرد  هوشمند Power-over-Ethernet (PoE) بر حسب نقش دستگاه  برقی، از شیوه های گوناگون مدیریت برق پشتیبانی می کند و به این ترتیب انعطاف پذیری مدیریت انرژی را تضمین می کند.